COLOSEUM

Koronacja Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski 1025, Tadeusz Mazowiecki

Koronacja Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski 1025, Tadeusz Mazowiecki
Dziś urodziny obchodzi Tadeusz Mazowiecki polityk.premier dużo zdrowia, bożego błogosławieństwa na dalsze lata zycia
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 18 kwietnia 
Wydarzenia w Polsce
1025 - W Gnieźnie odbyła się koronacja Bolesława I Chrobrego na pierwszego króla Polski.
1518 - Odbyła się koronacja Bony Sforzy na królową Polski i jej zaślubiny z Zygmuntem I Starym.
1791 - Sejm Czteroletni uchwalił Prawo o miastach.
1831 - Powstanie listopadowe: stoczono bitwę pod Kazimierzem Dolnym.
1926 - Polskie Radio oficjalnie uruchomiło swój pierwszy nadajnik w Warszawie. 
1927 - Tadeusz Mazowiecki, polski polityk, dziennikarz, premier Polski
1937 - Podczas strajku chłopskiego w Racławicach doszło do starć z policją, w wyniku których zginęło trzech chłopów.

Wydarzenia na świecie 
1599 - W Walencji odbyły się zaślubiny króla Hiszpanii Filipa III z arcyksiężną Małgorzatą.
1796 - W Leoben Francja i Austria podpisały rozejm.
1906 - W San Francisco miał miejsce pożar i wielkie trzęsienie ziemi.
1942 - II wojna światowa: lotnictwo amerykańskie dokonało nalotu na Tokio, Jokohamę, Nagoję i Kōbe.
1946 - Rozwiązano Ligę Narodów.
1949 - Proklamowano Republikę Irlandii.
1951 - Na mocy podpisanego traktatu paryskiego utworzono Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
1983 - Dokonano zamachu bombowego na ambasadę amerykańską w Bejrucie.
2005 - W Watykanie rozpoczęło się konklawe, które wybrało na papieża kardynała Josepha Ratzingera.
2007 - Komitet Wykonawczy UEFA zadecydował, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 zorganizują wspólnie Polska i Ukraina.
2007 - Japonia: dokonano zamachu na burmistrza Nagasaki; Itcho Ito zmarł w szpitalu. 

Bolesław I Chrobry (Wielki) (ur. 967, zm. 17 czerwca 1025) – książę Polski od 992 roku, pierwszy koronowany król Polski (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003-1004 był także księciem Czech.
Trwa spór co do daty koronacji. 
Niektórzy historycy uważają, że Chrobry od 1000 roku starał się o papieską zgodę na koronację potwierdzającą akt dokonany podczas zjazdu gnieźnieńskiego. 
Niezależne źródła proweniencji niemieckiej jednoznacznie potwierdzają, że Bolesław korzystając z krótkiego bezkrólewia w Niemczech kazał się koronować w 1025 roku (dokładna data, ani miejsce nie jest znane). Inni uważają (Johann Freid), iż w 1025 dokonano tylko odnowienia koronacji z roku 1000 (koronacje wielokrotne są spotykane w tym czasie). 
Bolesław Chrobry zmarł jednak jeszcze w tym samym roku, a rządy objął jego syn Mieszko II Lambert. Miejsce pochowania jest nieznane. Część historyków i archeologów przypuszcza, że resztki dwóch grobów odkrytych w katedrze poznańskiej są miejscem pochówków dwóch pierwszych władców. 

Tadeusz Mazowiecki (ur. 18 kwietnia 1927 w Płocku) – polski publicysta, działacz społeczny i polityk, współtwórca i przewodniczący Unią Demokratycznej i Unii Wolności, pierwszy premier III Rzeczypospolitej w latach 1989-1991, poseł na Sejm PRL III, IV i V kadencji ("Znak"), poseł na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001).
 Zdjęcie: Tadeusz Mazowiecki (na pierwszym planie) podczas spotkanie przedstawicieli Solidarności z papieżem Janem Pawłem II

Rząd Tadeusza Mazowieckiego

Zasłabł w trakcie swojego pierwszego wystąpienia sejmowego w roli premiera.
 Rząd Tadeusza Mazowieckiego zdołał w krótkim czasie przeprowadzić wiele istotnych reform. Gruntownie zmieniono ustrój polityczny, wprowadzono pełen zakres swobód obywatelskich, system wielopartyjny, zmieniono godło i nazwę państwa (z PRL na RP). 29 grudnia 1989 przeprowadzono gruntowną zmianę konstytucji, na mocy której m.in. usunięto preambułę, napisano od nowa treść rozdziałów o ustroju politycznym i gospodarczym, wzmocniono pozycję związków zawodowych i wprowadzono jednolite pojęcie własności. Dzięki tym zmianom możliwe stało się przeprowadzenie transformacji gospodarczej. 
Pakiet reform rządu, określany od nazwiska głównego twórcy "Planem Balcerowicza", umożliwił zastopowanie hiperinflacji, restrukturyzację gospodarki, wprowadzenie mechanizmów rynkowych i prywatyzacji.

"Gruba kreska" 
W swoim sejmowym exposé mówił o "grubej linii" - przechrzczonej później przez Jarosława Kaczyńskiego ze sztabu wyborczego Lecha Wałęsy na "grubą kreskę", miało to miejsce w trakcie kampanii prezydenckiej w 1990. W oryginale miała oznaczać ona brak odpowiedzialności nowego rządu za szkody poczynione w gospodarce przez władze komunistyczne. Krytycy Tadeusza Mazowieckiego cytat ten zaczęli wykorzystywać do określenia domniemanej pobłażliwości ówczesnego rządu dla byłych działaczy politycznych PRL i podległych im służb bezpieczeństwa. Faktem jest, że w rządzie resorty siłowe (Spraw Wewnętrznych i Obrony) były kontrolowane przez działaczy PZPR, a pozostająca pod nadzorem ministra Czesława Kiszczaka Służba Bezpieczeństwa kontynuowała inwigilację tej części opozycji[potrzebne źródło], która była przeciwna porozumieniom Okrągłego Stołu oraz niszczyła bez większych przeszkód własne archiwa[potrzebne źródło]. Dopiero kilka miesięcy po objęciu przez Tadeusza Mazowieckiego urzędu premiera Służba Bezpieczeństwa została rozwiązana, a Czesław Kiszczak ustąpił ze stanowiska.

Nagrody i odznaczenia
Jest doktorem honoris causa Uniwersytetów w Leuven, Genui, Giessen, Poitiers, Exeter, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, a także Uniwersytetu w Tuzli[2].

Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego (1995), Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), Orderem Legii Honorowej (1997), Krzyżem Średnim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (1998).

Wyróżniony nagrodą Srebrenica 1995 (2005), nagrodą Giganta 1995 poznańskiego oddziału "Gazety Wyborczej", nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2004).

źródło: wikipedia